Forhandlingschef om arbejdstidsaftalen: "Vi løste vores opgave"

Formanden for Frie Skolers Lærerforening, Uffe Rostrup, er godt tilfreds med udkastet til en ny arbejdstidsaftale for lærerne på de frie skoler.

D 5. januar 2021

af Mikkel Hvid, Kommunikationschef
OK21

I søndags – den 3. januar 2021 – tog forhandlingschef i Frie Skolers Lærerforening Jette Morsing en dyb indånding, åbnede laptoppen og klikkede på den arbejdstidsaftale, som hun havde brugt mange lange decemberdage og -nætter på at forhandle på plads. Jette Morsing havde ikke turdet at se på aftalen igen over julen.

Men da hun nu genså den med friske øjne, var det fortsat ’slet ikke så ringe’, som man siger i Thy, hvor hun kommer fra.

»Jeg synes, vi har løst den opgave, vi fik: Vi har overført den kommunale aftale til vores skoler, og vi har gjort det, så aftalen er lige så værdifuld som den, folkeskolelærerne fik«, siger Jette Morsing.

Der er bestemt ting, som hun og Frie Skolers Lærerforening kunne ønske sig bedre. Men sådan tænker de givet også på den anden side af forhandlingsbordet, og det er jo netop kunsten i en forhandling, siger Jette Morsing:

»Vi skulle finde en løsning, hvor ingen får alt, hvad de peger på, men alle kan se sig selv i det samlede resultat. Det synes jeg lykkedes«.

Også foreningens formand, Uffe Rostrup, er godt tilfreds med aftaleresultatet:

»Den nye aftale beskriver på en række vigtige punkter og områder, hvad man som lærer kan forvente af ledelsen, for eksempel i forhold til at sætte tid på opgaver og estimere forberedelsen. Samtidig skal ledelsen opgøre arbejdstiden hver tredje måned, og ledelsen skal drøfte prioriteringerne med tillidsrepræsentanten. Alt i alt er det rigtig godt«.

Jo, Uffe Rostrup kunne da godt drømme om et endnu bedre resultat med flere sikringer og garantier til lærerne, men omvendt er han ikke i tvivl om, at den nye aftale giver bedre betingelser for planlægningen af arbejdstiden ude på skolerne:

»Når man tænker på det dødvande, som vi har stået i ved de sidste tre overenskomstforhandlinger, så er det her det muliges kunst. Jeg håber, at det her bliver startskuddet til et fornyet og forbedret samarbejde med vores modpart i staten – Medarbejder- og Kompetencestyrelsen«, siger Uffe Rostrup.

Uffe Rostrups tre aftale-favoritter:

  • Nu får lærerne igen aftalte forhold omkring tilrettelæggelsen af deres arbejdstid.
  • Tillidsrepræsentanten bliver igen en fremtrædende figur på skolerne, og det er tydeligt beskrevet, at der skal følge tid med til at løse opgaven som tillidsrepræsentant.
  • Aftalen pålægger ledelsen en række pligter – for eksempel om opgørelse af arbejdstiden og planlægningen af arbejdstiden – som vil kvalificere ledelsens beslutninger og prioriteringer og dermed giver en bedre planlægning og et bedre arbejdsmiljø.

Uffe Rostrups tre aftale-fusere:

  • Det er ærgerligt, at vi ikke har fået det samme tvisteløsningssystem på efterskoleområdet, som vi har med de andre skoleforeninger.
  • Det er ærgerligt, at vi skal vente helt til 2022 med at tage hul på den nye arbejdstidsaftale.
  • Man kan altid ønske sig en bedre aftale med flere sikringer og garantier – og sådan har jeg det da også.

deltag i debatten