CORONA: Telefonerne er åbne, alle kurser og møder er aflyst

Alle foreningens møder, kurser og forsamlinger er aflyst indtil den 13. april. Sekretariatets telefon er åben som sædvanligt.

D 12. marts 2020

af Julie Løndahl Grove, Journalist
Corona

Som konsekvens af sundhedsmyndighedernes lukning af de danske uddannelsesinstitutioner og begrænsningen af smitten, aflyser eller udsætter foreningen alle kurser, tillidsrepræsentantsamlinger, kredsgeneralforsamlinger, kravopstillingsmøder og minikurser indtil foreløbig mandag den 13. april.

Sagsmøder om såvel juridiske, faglige som sygesager vil blive afholdt i det omfang, at disse kan finde sted digitalt eller på telefon. Det vil heller ikke være muligt at møde op på sekretariatet i Risskov. Telefonerne er åbne, og vi besvarer emails som normalt.

I forbindelse med at alle skoler lukker, modtager vi masser af spørgsmål fra medlemmer vedrørende ansættelsen som lærer og børnehaveklasseleder. Vi svarer på spørgsmål ved henvendelse, og så samler vi svarene på foreningens hjemmeside.

Hvis du har spørgmål, kan du kontakt os som normalt. Du vil dog kunne opleve længere svartid. 

  • Mail: fsl@fsl.dk
  • Telefon: 87 46 91 10

Åbningtider:

  • Man-Tors: 9.30-15.30
  • Fre: 12.00-14.30

deltag i debatten