Ansatte i risikogruppen skal ikke tvinges på arbejde

Skolens plan for genåbning bør tage hensyn til de ansatte, der er i risikogruppen

D 7. april 2020

af Mikkel Hvid, Kommunikationschef
Corona

”Medarbejdere og elever i risikogruppen eller med familiemedlemmer i husstanden i risikogruppen forventes ikke at deltage i undervisningen”. Sådan står der i de foreløbige retningslinjer på politiets og sundhedsmyndighedernes hjemmeside – coronasmitte.dk. Anbefalingen ligger i forlængelse af det, statsminister Mette Frederiksen sagde på pressemødet mandag den 6. april.

Frie Skolers Lærerforening fastholder derfor, at skolens plan for en delvis genåbning af skolen skal tage hensyn til elever, børnehaveklasseledere og lærere i risikogruppen, så ansatte, der vil være særligt udsatte, hvis de bliver smittet, ikke tvinges på arbejde.

Foreningens forhandlingschef, Jette Morsing, understreger, at det i første omgang er skoleledelsens ret og ansvar at beslutte, hvem der skal og kan arbejde. Hvis du er utryg ved at komme på arbejde, når din skole kræver det, bør du kontakte din læge og bede om en vurdering, eventuelt – hvis lægen finder det nødvendigt – en sygemelding. Du kan også kontakte din tillidsrepræsentant eller foreningens sekretariatet på fsl@fsl.dk.

deltag i debatten