Urafstemning kom godt i gang

Fornuftige stemmeprocenter og gode tilbagemeldinger på proceduren præger starten på afstemningen om OK18

D 25. maj 2018

OK18 resultat

Afstemningen om resultatet af overenskomstforhandlingerne 2018 er godt i gang. Onsdag den 23. maj hen over eftermiddagen modtog alle stemmeberettigede medlemmer af Frie Skolers Lærerforening en mail med information om, hvordan de stemmer.

Torsdag morgen havde 12.2 procent af medlemmerne stemt. Fredag morgen var stemmeandelen 18,5 procent. Hvordan stemmerne fordeler sig, er hemmeligt frem til afstemningen slutter den 3. juni klokken 12.00. Herefter opgør foreningens revisor resultatet, som bliver offentliggjort på foreningens hjemmeside den 4. juni. Hvem der har stemt, og hvad det enkelte medlem har stemt, forbliver hemmeligt, da afstemningen er både anonym og krypteret. 

For dig som medlem er det vigtigt, at stemmeprocenten bliver høj. Med en lav stemmeprocent er der risiko for, at det bliver medlemmerne af de andre lærerorganisationer på statens område, der kommer til at bestemme, om forliget bliver godkendt. Et nej til forliget vil medføre en konflikt, som træder i kraft  mandag den 11. juni.

Du kan læse, hvad forliget indeholder, og hvordan det kommer til at påvirke dig og dine kolleger på de frie skoler på fsl.dk/ok18.

Sådan stemmer du
For at stemme, skal du bruge den personlige stemmekode, du modtog i en mail med emnefeltet ’Urafstemning: Nu kan du stemme om OK18’ onsdag den 23. maj. I mailen er der også en kort vejledning, som du kan se herunder.

  1. Gå til medlem.fsl.dk
  2. Log på med NemID eller medlems-/cpr-nummer og adgangskode
  3. Vælg ”Stem nu”
  4. Stem ”Ja”, ”Nej” eller ”Blankt”
  5. Oplys din personlige stemmekode. Du finder din stemmekode i den mail, du modtog fra Frie Skolers Lærerforening onsdag den 23. maj.
  6. Vælg ”Stem”.

Du kan stemme frem til den 3. juni kl. 12.00.

Mangler du din mail med stemmekode?
Du fik din stemmekode i en mail onsdag. Hvis du ikke har modtaget mailen, bør du tjekke dit spamfilter.

Tjek også, om vi har den rigtige mailadresse på dig. Vi sender til den mailadresse, du finder på din profil på Mit FSL. Her finder du også et link til afstemningen.

Hvis du er i tvivl, kan du henvende dig til sekretariatet og få hjælp. Skriv til urafstemning18@fsl.dk eller ring på 87 46 91 10.

deltag i debatten