Uffe Rostrup stopper som formand

"Det tærer på én at være formand og have ansvaret for så mange, så jeg synes, at det er et godt tidspunkt at stoppe på nu", siger 57-årige Uffe Rostrup.

D 10. juni 2021

af Mikkel Hvid, Kommunikationschef

Formanden for Frie Skolers Lærerforening, Uffe Rostrup, genopstiller ikke, når foreningens repræsentantskab mødes til november.

Uffe Rostrup, som har været formand for lærerne på de frie skoler siden 2011, fortæller, at han har lyst til at prøve kræfter med nye udfordringer, og hvis det skal være, må det være nu, mener han:

»Jeg er 57. Hvis jeg tager endnu en periode som formand, vil jeg være 61, og så tror jeg, at det bliver svært for mig at finde et nyt og spændende job«, siger han.

Han kan se sig selv i spejlet

Ifølge Uffe Rostrup er det at være fagforeningsformand ikke bare et job – det er noget, man er. Og hvis man ikke længere har energien og lysten, synes han, at man skal stoppe:

»Jeg vil ikke bare sidde den af og vente på pensionsalderen. Hvis jeg skal være formand, skal jeg brænde for det, og jeg kan mærke, at det gør jeg ikke længere i samme grad som tidligere«.

Men Uffe Rostrup går af med god samvittighed:  

»Jeg har det godt med at slutte på et tidspunkt, hvor folk spørger "Hvorfor?" og ikke bare tænker: "Det skulle han have gjort for længe siden".

Frie Skolers Lærerforening har medlemsfremgang, foreningens økonomi er solid, politikere og beslutningstagere kender og lytter til foreningen, og lærerne har fået en ny arbejdstidsaftale, der forhåbentlig vil fremme samarbejdet på skolerne. Samtidig får Frie Skolers Lærerforening topkarakterer i de medlemstilfredshedsundersøgelser, som laves hvert andet år.

Har ikke et job på hånden

Uffe Rostrup ved ikke, hvilke jobudfordringer fremtiden gemmer til ham. Men han siger, at han har befundet sig godt som leder, og han er glad for at arbejde med skoler, så han formoder, at det er et eller andet sted deromkring, at han lander.

Uffe Rostrup formandskab slutter den 5. november 2021, når repræsentantskabet vælger hans afløser. 

Uffe Rostrups blå bog

Uffe Rostrup (f. 1964) har læst gymnastik og geografi på Københavns Universitet og har en bachelor. Fra 1993-1999 underviste han som timelærer i gymnasiet, og i 1999 blev han ansat som lærer på Osted Fri- og Efterskole.

I 2006 blev han valgt som kredsformand og hovedbestyrelsesmedlem i Frie Skolers Lærerforening. I 2008 blev han næstformand efter et kampvalg, mens han i 2011 blev formand for foreningen uden modkandidater.

deltag i debatten