Uffe Rostrup fortsætter som formand for FSL

Både formand og næstformand i Frie Skolers Lærerforening blev valgt for en ny periode på foreningens repræsentantskabsmøde

D 14. november 2017

Uffe Rostrup er også formand for Frie Skolers Lærerforening de næste fire år. Det står fast efter foreningens repræsentantskabsmøde i Nyborg, hvor Uffe Rostrup blev valgt som formand for en ny periode. Der var ingen modkandidater.

I sin takketale efter valget lagde Uffe Rostrup blandt andet vægt på sammenholdets værdi:

»Jeg tror, at vi i fællesskab kan flytte aftaler, bestyrelser, skoler og hele det frie skoleområde, hvis vi blander os, hvis vi tager ansvar, hvis vi er saglige og beredte på at mødes med andre – og hvis vi indimellem tager kampen – for det kan være nødvendigt«, sagde han.

Også genvalg til næstformand
Det var ikke bare Uffe Rostrup, der blev genvalgt, det gjorde også næstformand Monica Lendal Jørgensen, der blev valgt for de næste to år. Hun lagde vægt på, at foreningen godt kan kæmpe på flere fronter:

»Vi skal selvfølgelig først og fremmest være en stærk stemme for lærerne på de frie skoler, men vi skal også kæmpe kampen for, at vores skoler kan blive ved med at være frie. Der er sommetider nogen, der siger, at vi ikke kan gøre begge dele. Der er nogen, som mener, at vi modarbejder skolerne, når vi stiller krav om, at overenskomsten overholdes, og når vi stiller krav om en fair løn til lærerne. Sikke noget vrøvl – hvis de frie skoler skal blive ved med at være fantastiske skoler for eleverne, så skal det også være fantastiske skoler for lærerne – og det fantastiske lærerliv indbefatter gode arbejdsforhold og en ordentlig løn«, sagde Monica Lendal Jørgensen.

På grund af den nye struktur for repræsentantskabsmøderne, som nu kun bliver holdt hver andet år, så blev Uffe Rostrup valgt for fire år og Monica Lendal Jørgensen for to. Årsagen til det er, at repræsentantskabet har besluttet, at formand og næstformand vælges forskudt. 

deltag i debatten