Overblik: Sådan ændres foreningens demokratiske struktur

I år er det første gang repræsentantskabet mødes i det nye format, der blev vedtaget på repræsentantskabsmødet i 2016

D 27. april 2017

af Mikkel Hvid, Kommunikationschef

Den 10. til 11. november 2017 mødes version 2.0 af repræsentantskabet for første gang. Et helt forandret repræsentantskab, som skal styrke medlemsdemokratiet og forhåbenligvis fremme givende diskussioner i foreningen.

Repræsentantskabsmødet foregår for fremtiden hvert andet år over to dage – fredag og lørdag.

Fredag frem til midt på eftermiddagen er tilrettelagt som en efteruddannelsesdag for foreningens tillidsrepræsentanter. De deltager i en række sessioner, workshops, oplæg og foredrag, som tager udgangspunkt i aktuelle problemstillinger, og som klæder dem på til det fagpolitiske arbejde.
Kompetenceløftet vil styrke tillidsrepræsentanterne og dermed også Frie Skolers Lærerforening (FSL) lokalt.

Efter efteruddannelsesarrangementet begynder det egentlige repræsentantskabsmødet med valg, beretning og aktuelle drøftelser.

Du kan komme med på tre måder: som repræsentant for din skole. Som valgt i din kreds. Eller som valgt repræsentant for enten pensionisterne eller de lærerstuderende i Ollerup.  

Det nye repræsentantskab vælges i ulige år, og det vælges for to år ad gangen. I det lige år, hvor repræsentantskabet ikke samles, er der i stedet en generalforsamling for alle kredsbestyrelsesmedlemmer samt foreningens formand og næstformand.

deltag i debatten