Skolen skal sikre en tryg tilbagevending

Skolens arbejdsmiljøorganisation skal risikovurdere og lave en plan, før skolen kan genåbne

D 7. april 2020

af Mikkel Hvid, Kommunikationschef
Corona

De frie grundskoler kan åbne undervisning i 0. til 5. klasse fra den 15. april, men kun, hvis skolens ledelse ”… ud fra Sundhedsmyndighedernes retningslinjer vurderer, at opholdet for eleverne på den enkelte skole er sundhedsmæssigt forsvarligt”.

Det fremgår af de foreløbige meldinger fra Undervisningsministeriet.

I praksis betyder det, at den enkelte skole skal gennemføre en risikovurdering, som sikrer, at undervisningen kan gennemføres, så det er forsvarligt både for lærerne, børnehaveklasselederne og eleverne.

Skolens arbejdsmiljøorganisation spiller en særlig rolle i arbejdet med at vurdere risici og lægge en plan for en sikker og tryg delvis genåbning af skolen.  Læs her, hvordan I på jeres skole gennemfører en risikovurdering.

Foreningens formand, Uffe Rostrup, understreger, at det er afgørende, at foreningens tillidsvalgte går ind i arbejdet og er med til at sikre, at det bliver trygt for medlemmerne at møde frem på arbejdspladsen. Men det er skolens ledelse, der har ansvaret for at iværksætte gennemførelsen af risikovurderingen. Det ansvar kan ikke lægges på skolens arbejdsmiljørepræsentant.

Hvis du mener, at skolen ikke lever op til kravene og sikrer, at arbejdet er sundhedsmæssigt forsvarligt, skal du kontakte din tillidsrepræsentant eller Frie Skolers Lærerforening sekretariatet på fsl@fsl.dk

deltag i debatten