Rep17 bliver det største i foreningens historie

Med over 360 deltagere bliver repræsentantskabsmødet i 2017 det største til dato i Frie Skolers Lærerforening

D 13. oktober 2017

af Jesper Fjeldsted, Journalist

For første gang siden 2013 er der sat to dage af, når repræsentantskab for Frie Skolers Lærerforening (FSL) mødes fredag den 10. november i Nyborg. Med omkring 360 deltagere bliver det samtidig det største repræsentantskabsmøde, der har været afholdt i FSL.

Repræsentantskabet kan se frem til et møde, hvor fremtid fylder mere end fortid, og et væsentligt punkt bliver diskussionen af foreningens fremtidige principprogram, som kommer til at definere, hvilke dagordener foreningen skal arbejde for de kommende to år.    

»Der er ingen tvivl om, at vi er blevet en langt mere politisk forening de senere år, og i det daglige føler jeg, at vi er gode til at finde ud af, hvor grænsen går for, hvad vi skal beskæftige os med. Men er det også det, medlemmerne forventer? Det glæder jeg mig til at blive klogere på«, siger FSL-formand, Uffe Rostrup, som mener, det er vigtigt, at foreningen blander sig i den værdipolitiske debat.

»Jeg blev spurgt for nylig, hvorfor vi blander os så meget. Svaret er simpelt. Det er fordi, de frie skoler er vores arbejdspladser, vi holder af dem, og vi frygter, at hvis den frie skolesektor bliver udvandet, så er det ikke længere muligt at lave frie skoler, som vi gør i dag, så mister vi også skoleformen«, siger Uffe Rostrup.

FSL-formanden håber, at årets repræsentantskabsmøde vil være med til at sætte en ny standard for, hvordan repræsentantskabet fremover kan bruges til at inddrage deltagerne i foreningens beslutninger. Af samme grund havde han håbet på lidt flere deltagere.  

»Jeg havde håbet, vi ville blive 4-500 deltagere. Men vi må erkende, at det er en ny mødeform, som kommer til at tage lidt tid at bygge op«, siger Uffe Rostrup.

deltag i debatten