Lærere vælger ny formand

Tidligere næstformand Monica Lendal Jørgensen er valgt som ny formand for lærerne på de frie skoler.

D 5. november 2021

af Julie Løndahl Grove, Journalist

Den tidligere næstformand i Frie Skolers Lærerforening, Monica Lendal Jørgensen, blev fredag den 5. november 2021 valgt som foreningens formand. Det skete ved et fredsvalg på foreningens repræsentantskabsmøde.

55-årige Monica Lendal Jørgensen er uddannet lærer og har de seneste ti år været næstformand i Frie Skolers Lærerforening, hvor hun især har arbejdet for med uddannelsespolitik og læreruddannelsens fremtid. I alle årene har hun arbejdet sammen med den afgående formand, Uffe Rostrup, men nu er det hende, der skal stå forrest for foreningens knap 11.000 medlemmer. Og den nyslåede formand glæder sig til de opgaver, som venter:

»Vi har de seneste år markeret os politisk på en lang række områder, som berører os som lærere og børnehaveklasseledere på frie skoler. Det skal vi fortsætte med«.

Samtidig vil foreningen arbejde videre for at få ændret lønsystemet, så det passer bedre til de frie skoler, siger Monica Lendal Jørgensen:

»Der udmøntes stadig for lidt løn på de frie skoler i forhold til folkeskolen. Indtil vi kommer på niveau, må vi fortsætte kampen fra hus til hus for at få alle frie skoler til at udbetale en fair lærerløn«, siger Monica Lendal Jørgensen.

Frie Skolers Lærerforening valgte ved samme lejlighed 55-årige Rikke Josiasen som ny næstformand. Rikke Josiasen, der er efterskolelærer fra Horsensområdet, har været medlem af foreningens hovedbestyrelse siden 2013.

Om Monica Lendal Jørgensen

  • Bor i Blangslev mellem Næstved og Præstø
  • Læreruddannet fra Haslev Seminarium (1990)
  • Lærer, skolevejleder, arbejdsmiljørepræsentant og tillidsrepræsentant på Vor Frue Skole i Næstved (1990 – 2011)
  • Næstformand i Frie Skolers Lærerforening (2011 – 2021)

deltag i debatten