Løn og lønsedler kommer i fokus på 9 møder i hele landet

Frie Skolers Lærerforening inviterer medlemmer til lønmøder med efterfølgende middag

D 22. august 2022

Får medlemmerne den løn, de skal have? Det er emnet for de ni lønmøder, Frie Skolers Lærerforening afholder i løbet af efteråret 2022.

Lønmøderne har tidligere været afholdt med stor succes, og efter en corona pause er foreningens lønkonsulenter igen klar til at køre landet rundt for at give medlemmer feedback på deres lønsedler.

Og tidligere erfaringer viser, at der er noget at komme efter. Faktisk er der fejl i omkring hver fjerde af de lønsedler, medlemmer sender ind, og lønkonsulenterne hjælper efterfølgende med at få et eventuelt tilgodehavende fra skolen.

Ud over lønkonsulenterne deltager også foreningens formandskab, som holder et oplæg om lønnen på de frie skoler. Møderne starter klokken 17.00 og programmet slutter klokken 19.00, hvorefter der er en fælles middag, hygge og erfaringsudveksling.

Find et lønmøde nær dig:

deltag i debatten