Horsenslærer valgt som næstformand

Efterskolelærer og østjyde Rikke Josiasen er valgt som ny næstformand i Frie Skolers Lærerforening.

D 5. november 2021

af Julie Løndahl Grove, Journalist

Frie Skolers Lærerforening har sat sit nye hold og valgt den 55-årige østjyske lærer Rikke Josiasen som ny næstformand. Det skete på det ordinære repræsentantskabsmøde i dag – fredag den 5. november 2021.

Rikke Josiasen, som bor i Horsens, har været medlem af foreningens hovedbestyrelse siden 2013. Hun er uddannet lærer og kommer fra et job på Flemming Efterskole ved Horsens, hvor hun har undervist i matematik.

Nu skal hun sammen med den nyvalgte formand, Monica Lendal Jørgensen, stå i spidsen for foreningens arbejde for lærerne på de frie skoler. Og Rikke Josiasen ved allerede, hvad hun vil arbejde for:

»På den helt store klinge vil jeg gerne skubbe på, for at vi får set på den danske model. Kan vi gøre noget for at få modellen til at passe bedre til det offentlige arbejdsmarked? På skoleniveau er jeg meget optaget af hviletidsbestemmelserne på især efterskolerne, og så er jeg bekymret for udviklingen i arbejdstiden. Lærerne mangler tid til ordentlig forberedelse, og det giver dårligere vilkår for jobbet som lærer,« siger Rikke Josiasen.

Rikke Josiasen træder som næstformand ind i ledelsen af en forening i udvikling. Frie Skolers Lærerforening har medlemsfremgang, og foreningen åbnede sidste år op for en ny faggruppe – nemlig højskolelærerne.

»Jeg glæder mig rigtig meget til at være med til at sørge for, at højskolelærerne får en overenskomst. Jeg ved selv, hvor meget det har betydet for mit arbejdsliv som efterskolelærer«, siger Rikke Josiasen.

Kort om Rikke Josiasen

  • Bor i Horsens
  • Læreruddannet fra Silkeborg Seminarium
  • Efterskolelærer i 31 år
  • Tillidsrepræsentant siden 1995

deltag i debatten