Glædelig jul, godt nytår og så venter et spændende 2022

'Monica mener' er formand for Frie Skolers Lærerforening Monica Lendal Jørgensens faste blogindlæg.

D 21. december 2021

af Monica Lendal Jørgensen, Formand for Frie Skolers Lærerforening
Monicas mening
Corona

I en tid, hvor køen for at få julehjælp hos de velgørende organisationer slår alle rekorder, hvor antallet af børn, unge og voksne med alle typer udfordringer stiger, og hvor en verdensomspændende pandemi igen og igen stiller omfattende krav til lærerne eller ligefrem lukker grundskoler, efterskoler og højskoler helt ned, bliver man lidt mistrøstig her på kanten af en juleferie og et nyt år.

Jeg vil alligevel tillade mig at dvæle lidt ved de gode oplevelser i 2021.

Det allerbedste var nok, at det lykkedes at forhandle en ny arbejdstidsaftale for lærerne på de frie skoler, og at der var massiv opbakning blandt medlemmerne til den og resten af overenskomstaftalen. Vi kan åbne 2022 med bevidstheden om, at der igen er aftalte rammer omkring lærernes arbejdstid, og at vi ikke længere skal arbejde under en forhadt lov fra konflikten i 2013.

Arbejdstidsaftalen er god. Kunne den have været endnu bedre? Svaret er selvfølgelig ja, men vi er på rette vej, og nu skal vi have aftalen til at leve ude på skolerne. Det bliver et af årets vigtige fokuspunkter for både tillidsvalgte og medlemmer, og det bliver forårets centrale opgave for sekretariatet og politikerne i foreningen at understøtte arbejdet ude på skolerne. Og selv om Rom og arbejdstidsaftaler ikke bygges færdig på et år, er jeg sikker på, at vi nok skal komme godt i gang.  

Med overenskomstaftalen fulgte også en aftale om at undersøge statens lønsystem for at finde ud af, om det fungerer på de forskellige områder. Vi har i mange år kæmpet for at blive fri for de lokale tovtrækkerier om løntillæg, som er nødvendige, hvis vi på de frie skoler skal sikre en fair lærerløn. Vi har uden held forsøgt at få gennemført ændringer på vores eget område, men nu er det hele statens lønsystem, som bliver sendt til eftersyn, og vi håber, at presset for ændringer denne gang bliver så stort, at der faktisk sker noget. Jeg ser frem til, at arbejdet starter i 2022, så der forhåbentlig kan ligge noget klar, inden der skal forhandles overenskomst igen i 2024.

I november valgte Uffe Rostrup at træde tilbage fra posten som foreningens formand, og jeg er stolt og virkelig glad over, at foreningens repræsentantskab lod mig overtage formandsstolen efter Uffe.  Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan for at føre det gode arbejde videre og leve op til den tillid, som medlemmerne viser mig. Jeg ser frem til et godt samarbejde med Rikke Josiasen, som er foreningens nye næstformand, og så glæder jeg mig til at møde jer alle ude på skolerne, på foreningens kurser og møder – eller hvor vi nu kommer til at se hinanden.

Jeg ønsker for os alle, at 2022 bliver året, hvor lærere og børnehaveklasseledere vender tilbage til normale forhold omkring undervisningen, hvor vi igen kan fortsætte det gode arbejde for alle vores elever, og hvor grundskoler, efterskoler og højskoler igen bliver frie og åbne uden risiko for smitte.

Set fra min stol har lærerne på de frie skoler ydet en jætteindsats i det forgangne år, og jeg håber, at den bliver anerkendt lokalt. Jeg tror også, at der venter store opgaver på den anden side af årsskiftet. Men indtil da – nyd den velfortjente julepause – og husk, at julen er hjerternes fest – også æblehjerterne.

deltag i debatten