FSL fik uventet overskud i 2016

Foreningens resultat for 2016 er 2,4 millioner bedre end budgetteret, og forklaringen ligger på både indtægts- og udgiftssiden.

D 18. november 2017

Frie Skolers Lærerforening havde i 2016 et overskud på 1,4 millioner kroner. Resultatet er væsentlig bedre end det budgetterede underskud på en million kroner, og der er flere grund til, at de røde tal udeblev.

Kontingentindtægterne steg i 2016 på grund af medlemsfremgang, og derudover bidrog også de otte FSL-kredse, Hornstrup Kursuscenter og magasinet Frie Skoler med overskud. På udgiftssiden var der en række poster, hvor udgifterne var lavere end budgetteret. Det gælder blandt andet for uddannelse af tillidsrepræsentanter. Dermed kunne formand Uffe Rostrup præsentere et overskud, da han fremlagde foreningens regnskab på repræsentantskabsmødet.

Samme kontingent de næste to år
Repræsentantskabet vedtog desuden budgettet for 2018. Et budget, hvor der er en forventning om både stigende indtægter og udgifter. Indtægter i kraft af fortsat stigende medlemstal og udgifter på grund af blandt andet en fortsættelse af foreningens lønkampagne, udviklingen af en fagpolitisk talentuddannelse samt ansættelse af en ekstra konsulent på FSL’s sekretariat.

Kontingentet fastholdes på det nuværende niveau de næste to år. Ud af et fultidskontingent på 590 kroner går 90 kroner til at genopbygge konfliktmidlerne i Dispositionsfonden.

Object reference not set to an instance of an object.

deltag i debatten