Formanden svarer: Derfor skal du deltage i foreningens medlemsundersøgelse

Hvorfor lave medlemsundersøgelser, nytter det noget, og hvorfor skal du som medlem bruge tid på at besvare spørgsmålene? Formand Uffe Rostrup giver her sine bud svarene.

D 10. januar 2019

af Mikkel Hvid, Kommunikationschef

Foreningen har netop udsendt en medlemsundersøgelse. Hvorfor?

Uffe Rostrup:
”Det er vigtigt for sekretariatet og de politisk valgte at måle, om vi lever op til medlemmernes forventninger. Gør vi det godt nok? Forfølger vi de rigtige mål? Er vi fagforening på den måde, medlemmerne ønsker det? Og det er den slags spørgsmål, medlemsundersøgelsen giver os svar på”.

Men har det reelt nogen betydning? Flytter resultaterne noget?

Uffe Rostrup:
”Ja, bestemt. MSI-undersøgelserne i 2015 og 2017 formede den forening, vi har i dag. De første undersøgelse betød blandt andet, at vi i dag har meget mere fokus på det enkelte medlem. Tidligere var foreningens opmærksomhed rettet meget ensidigt mod tillidsrepræsentanterne, og relationen til medlemmerne gik gennem tillidsrepræsentanterne. Men MSI-undersøgelserne viste, at det er vigtigt for medlemmernes loyalitet og tilfredshed, at sekretariatet og vi politisk valgte har en mere direkte kontakt til og et skarpere fokus på det enkelte medlem. Det har vi fået. Som medlem kan du se det på vores kurser, i kommunikationen men også i kredsenes arbejde, hvor skolebesøg er blevet en væsentlig del af arbejdet. Jeg tror, at det nye medlemsfokus giver større forståelser for vores indsats, for vores successer og vores fiaskoer – for dem er der naturligvis også nogle af”.

Men hvorfor skal det enkelte medlem bruge en god håndfuld minutter på at besvare spørgsmålene?

Uffe Rostrup:
”For at få indflydelse. For at give en feedback til os, så vi bliver bedre til at være det, vi gerne vil være: medlemmernes forening. Frie Skolers Lærerforening er medlemmerne. Som fagforening findes vi kun, fordi en stor gruppe lærere og børnehaveklasseledere mener, at det er vigtigt at have en fagforening på det frie skoleområde. Det er det, der adskiller os fra forretninger og firmaer: det tætte bånd til medlemmerne”.

Som fagforening skal vi være der for medlemmerne, derfor spørger vi, hvad de forventer.

Sådan deltager du

Medlemsundersøgelsen gennemføres af virksomheden Ennova. Alle medlemmer modtager invitationer til at deltage pr. mail, og første mail blev sendt den 8. januar. I mailen finder du et link til spørgeskematet, og din besvarelse er anonym.

Blandt besvarelserne trækker vi lod om tre weekend- og forkælelsesophold for to.

deltag i debatten