Bliv bedre til at forstå og tackle mistrivsel (Esbjerg)
25. april 2024 19:00
Svendsgade 19-21 6700 Esbjerg
Tlf: 87469110 - Mail: tilmelding@fsl.dk
Stadig flere unge mistrives, og mange lærere oplever, at det er svært at tackle mistrivsel blandt eleverne, men også at forstå baggrunden for den.
På dette minikursus vil psykolog Rebekka Tangstad give et intensivt indblik i, hvilke tendenser i samfundet, der skubber på mistrivslen blandt unge. Det handler blandt andet om høje, modsætningsfyldte krav, som gør det svært at ’være rigtig’ på alle parametre på én gang.
Du kan se frem til 2,5 time, hvor der er fokus på, hvordan vi som lærere kan forstå og møde unge, der ikke trives – både som individer og som gruppe.
Du får blandt andet redskaber til, hvordan du kan bidrage til at styrke tilhøret til klassens fælles. En del af løsningen er nemlig, at unge ikke føler, de står alene med ansvaret for egen mistrivsel – og samtidig ansvaret for at få det bedre.
I løbet af 2,5 time får du:
- Aktuel viden om de unge livsvilkår, og hvilken betydning de har for trivslen
- Redskaber til, hvordan du kan forstå og møde unge i mistrivsel
- Konkrete aktiviteter og inspiration til at arbejde med klassens fællesskab
Om underviseren
Underviser er autoriseret psykolog Rebekka Tangstad fra HAFU - institut for liv. Hun arbejder til dagligt med børn, unge, forældre og professionelle omkring børns følelsesmæssige udtryksformer. HAFU står bl.a. bag udviklingen af Diamantforløbene.
Om kurset
Minikurserne er et gratis tilbud forbeholdt medlemmer af Frie Skolers Lærerforening. Er du ikke medlem, kan du melde dig ind online.
Pris
Deltagelse er gratis for medlemmer af Frie Skolers Lærerforening, men vi beder om et deltagergebyr på 50 kroner, som refunderes efter deltagelse eller ved afbud senest 7 dage før arrangementet.
Forplejning
Sandwich, vand, kaffe og te
25. april 2024 19:00
Svendsgade 19-21 6700 Esbjerg
Tlf: 87469110 - Mail: tilmelding@fsl.dk