Folketingets integrationsudvalg tager på efterskole
Onsdag den 9. juni besøger medlemmer af Folketingets udvalg for udlændinge og integrationspolitik Horne Efterskole ved Hirtshals.
En målrettet indsats har siden 2002 øget andelen af flygtninge og indvandrerunge på efterskolerne, og Efterskoleforeningens målsætning er på sigt at nå op på en andel på mindst fem procent af den samlede elevflok.
»Efterskolernes tilbud ligger i overgangen til ungdomsuddannelserne , og det er påvist, at et efterskoleophold øger chancerne for at bryde med negativ social arv. Vi har derfor her en særlig mulighed for at forberede og ruste de unge til videre uddannelse og til livet i det større samfundsfællesskab,« siger Efterskoleforeningens integrationskonsulent Maren Ottar Alstrup.
En ny undersøgelse fra Danmarks Evalueringsinstitut, EVA, slår fast, at elever med anden etnisk baggrund profiterer personligt, socialt og fagligt af et efterskoleophold.
»Efterskolen ser ud til at være en velegnet ramme til at integrere flygtninge- og indvandrerelever og ruste dem til at komme videre i uddannelsessystemet«, skriver EVA.
Under besøget på Horne Efterskole vil efterskoleeleverne selv fortælle folketingsmedlemmerne om det kulturmøde de oplever på efterskolen. Horne Efterskole har igennem nogle år bevidst forsøgt at tiltrække elever af anden etniske herkomst end dansk for at skabe mangfoldighed i elevgruppen.
Læs artiklen Horne Efterskole smiler til verden i Frie Skoler nr 10 – 8. Februar 2010

Ravnsøvej 6